Palócleves gazdagon – Recept

Zöldbabbal és jó sok tejföllel készítve az igazi.

2024. május 4., 12:45

Szerző:

A palócleves pontos keletkezése nem ismert, több legenda is létezik. Az egyik szerint a levest Gundel János készítette el egy megnyitó alkalmából és Mikszáth Kálmánról nevezte el, akit a „legnagyobb palócnak” hívtak. A konyhájáról méltán híres szálloda az ő vezetése alatt élte virágkorát, itt találkoztak a szomszédos Akadémia tagjai, és a Kisfaludy Társaság is itt rendezte bankettjeit. 

Gundelnél vacsorázott Tisza Kálmán, Jókai Mór, Kemény János, akik szerették ezt a „disztingvált, csendes, lakályos fészket”. Egyik legkedvesebb vendégének, Mikszáth Kálmánnak külön lakosztályt rendezett be, és mindenben igyekezett az író kedvében járni – írja a Múltkor. Még egy ételsort is alkotott a tiszteletére, Mikszáth művei ihlették a Lohinai füves hal, a Tót atyafiak haluskája, a Brézói ludak Mikszáth módjára, a Galamb kalitkában és Ami a lelket édesíti fogásokat. Amikor Mikszáth megemlítette, hogy olyan levest enne, amely „magában foglalja a magyar konyha minden zamatát”, Gundel a „nagy palóc” tiszteletére megalkotta a ma is kedvelt palóclevest, amelyhez hagymát, paprikát, ürühúst, zöldségeket, krumplit, zöldbabot és tejfölt használt.  

A Mikszáth-szoba ünnepélyes megnyitásán, 1894-ben már ott szerepelt az étlapon a „palóczleves”, amely 1935-ben, a vendéglősöknek megrendezett vacsoraversenyen a fia, Gundel Károly által feltálalt fogásként indult el gasztronómiai hódító útjára.

A palóclevest pörköltnek való hússal szokás készíteni

Marhanyak, marhalábszár, sertéscomb vagy a sertéslapocka is kiváló alapja ennek a csodás levesnek. A leves fűszerezése is többféle lehet, hagyományosan kömény, babérlevél és fokhagyma alkotja, de ma már népszerű a tárkonyos verzió is. A régi recept szerint a tejfölös habarás kötelező – írja a SóBors.  Van aki kaprot is használ, így még savanykásabb a leves. 

A palócleves gazdag fogás, sok hús és zöldség alkotja, melynek szerves része a zöldbab. A magyaros leves tipikusan az az étel, mely másnap újramelegítve ugyanolyan finom, mint frissen készítve. Két napra tökéletes választás ez a leves és persze utána egy kis palacsintára senki nem fog nemet mondani.

Az olajat forrósítsuk fel, majd dobjuk rá a vöröshagymát, és dinszteljük üvegesre. Ezután adjuk hozzá a kockákra vágott sertéshúst, és pirítsuk 8-10 percig. Ezután keverjük hozzá a fokhagymát, fűszerpaprikát, sót, borsot, majd a babérlevelet is, és öntsük fel 1,5 liter vízzel. Amikor a hús félpuhára főtt, adjuk hozzá a közepes kockákra vágott burgonyát, sárgarépát és a zöldbabot. A levest főzzük puhára, közben kóstoljuk és fűszerezzük, ha szükséges. Ha savanykásabb ízre vágyunk, bátran használjunk kaport vagy tárkonyt is. 

A tejfölt liszttel keverjük simára, majd adjunk hozzá a leves forró levéből 2-3 merőkanálnyit, és keverjük simára. Ezután csorgassuk a leveshez, alaposan keverjük össze, 4-5 perc alatt forraljuk egybe. Csinálhatjuk liszt nélkül is. A levesből merjünk ki egy tálba ( csak a levét) és tegyük hozzá a tejfölt. Keverjük csomómentesre és szép lassan csurgassuk vissza az edénybe. Házi kenyérrel tálaljuk. Jó étvágyat! 

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Wikipédia)

15:52

A kókuszzsír segít a felesleges kilóktól megszabadulni, mivel segíti a ketózist, azaz azt a természetes anyagcsere-állapotot, amelyben a test a glükóz helyett zsírokat és ketonokat használ energiaforrásként.